Једнодневна екскурзија до Засавице

У складу са одлуком Савета родитеља, 15.10.2022. реализована је једнодневна екскурзија за ученике нижих разреда ОШ „Ђура Јакшић“ из Панчева.

Планирана дестинација је била: Панчево – Сремска Митровица – село Засавица (ручак) – Резерват природе „Засавица“ – Панчево.

Због ограниченог броја места, у једном дабл-декер аутобусу су били ученици 1. и 2. разреда, а у другом ученици 3. и 4. разреда. Иако је било предвиђено да сви идемо заједно, уз образложење да на планираним локацијама нема места за сву децу у исто време, агенција је непосредно пре поласка обавестила учитељице да ће једна група ићи поменутим редоследом, а друга обрнуто.

Млађи ученици најпре су боравили у природи, возили се возићем по резервату и играли у природи, а после ручка на сеоском имању „Чикић“ у селу Засавица,  посетили су Сремску Митровицу, у складу са преосталим временом.

Старији ђаци су најпре посетили Царску палату у Сремској Митровици, играли се у градском парку, посетили споменик посвећен свињи мангулици и псу пулину, затим Житни трг, шеталиште на обали Саве, а затим прешли преко пешачког моста на другу обалу, где их је у Мачванској Митровици чекао аутобус.

Уследио је ручак на сеоском имању, а након тога одлазак у Резерват природе „Засавица“. Пре вожње бродићем деца су присуствовала занимљивом предавању локалног водича, који је говорио о биљним и животињским врстама које су карактеристичне за овај природни локалитет, и које се могу наћи само на Засавици или на још неколико локалитета.

Свакако најлепши утисак на децу је оставила могућност директног контакта са великим бројем изузетно питомих и умиљатих магараца. Деца су имала прилике и да виде неке од аутохтоних врста животиња које живе у резервату.

С обзиром да се ка Панчеву кренуло са различитих полазишта, и долазак је био у различито време (око 19 часова, са двадесетак минута разлике).

Вођа пута, учитељица Бранка Величковић